V ponedeljek, 20. 6. 2022, so se v matematični učilnici zbrali učenci od 1. do 8. razreda in polni pričakovanja pričakali šahovskega mojstra Franca Virtiča iz ŠK Branik. To je najstarejši šahovski klub v Sloveniji, ki je letos zabeležil 103. obletnico delovanja.

15 nadobudnih šahistov se je pomerilo v šahovski simultanki. To je igra šahovskega mojstra z več šahisti hkrati.

G. Virtič je na začetku pozdravil zbrane šahiste, jim predstavil šahovski klub Branik in jim povedal pravila simultanke. In nato se je začelo. V učilnici je vladala popolna tišina in prav vsak šahist je vzel igro popolnoma zares. Vsi so se borili za zmago in vztrajali do konca igre.

Upava, da se prihodnje leto ponovno snidemo in se preizkusimo v kraljevi igri.

Mentorici:
Mihaela Fike  in Nataša Brlič

Pri izbirnem predmetu šolsko novinarstvo pripravljajo učenci oddaje Iz osnovnošolskih klopi. Njihov zadnji, tretji prispevek bo mogoče poslušati na radiu Slovenske gorice v soboto, 28. 5. 2022, ob 10.00 uri, ponovitev oddaje pa bo v ponedeljek, 30. 5. 2022, ob 17. uri.

Vljudno vabljeni k poslušanju!

Za ogled klik na QR kodo ali preberi z bralnikom QR kode:

Pripravili šolski novinarji.
Pesnica pri Mariboru, maj 2022

Karli BRAČKO, učenec 8. a razreda, je na državnem tekmovanju iz nemškega jezika osvojil SREBRNO priznanje.

Čestitamo!

DRŽAVNI DEBATNI TURNIR na OŠ Venclja Perka Domžale

26. 3. 2022

Sodelovalo je 40 ekip.

Debatirali so tudi devetošolci ALJAŽ JAGODIČ, MIHAEL TRUNTIČ IN NIKITA HERZOG.

Dosegli so odličen rezultat :  ČETRTA  EKIPA V DRŽAVI.

BRAVO!!!!

In o čem so debatirali?

1. Vesoljski turizem prinaša več škode kot koristi.
  2. Bralna značka bi morala biti obvezna

ONLINE OSNOVNOŠOLSKI IMPROMTU DEBATNI TURNIR NA NACIONALNI RAVNI

4. 12. 2021

V soboto, 4. 12. 2021, je ponovno potekal debatni turnir na daljavo, preko ZOOM videokonference. Sodelovalo je 20 ekip.
Debaterji so imeli težko nalogo – 1 uro časa, da so pripravili argumente za in proti.

Tekmovali so tri kroge, v vsakem so dobili novo trditev:
1. trditev: STARŠI BI MORALI OTROKOM PLAČATI ZA OPRAVLJENA HIŠNA DELA
2. trditev: VRSTNIŠKI PRITISK NAREDI VEČ DOBREGA KOT SLABEGA
3. trditev: OTROKOM BI MORALI PREPOVEDATI TEKMOVATI V RESNIČNOSTNIH ODDAJAH

Na tem turnirju je ponovno sodelovala ekipa POLONCE, ki jo sestavljajo debaterji:
Aljaž Jagodič, Mihael Truntič in Nikita Herzog .
Dosegli so 8. mesto!
Čestitke našim debaterjem!

Mentorica Tatjana Dvoršak

ONLINE OSNOVNOŠOLSKI DEBATNI TURNIR NA NACIONALNI RAVNI

sobota, 13. 11. 2021

V soboto, 13. 11. 2021, je ponovno potekal debatni turnir na daljavo, preko ZOOM videokonference. Sodelovalo je 26 ekip, torej skoraj 80 debaterjev.
V prvem in drugem krogu debatnega turnirja so debaterji zagovarjali/nasprotovali debatno trditev  TA ZBOR VERJAME, DA HUMANOIDNI ROBOTI PRINAŠAJO VEČ ŠKODE KOT KORISTI.
V tretjem krogu so imeli eno uro časa, da so pripravili argumente za in proti na IMPROMPTU debatno trditev –

Na tem turnirju je sodelovala ekipa POLONCE, ki jo sestavljajo debaterji: Aljaž
Jagodič (1. govorec), Mihael Truntič (2. govorec) in Nikita Herzog (3. govorec).
Debaterji so se izjemno odrezali, med vsemi ekipami so dosegli 7. mesto! Bravo, naši debaterji!

To pa še ni vse. Vsi so bili tudi dobri debaterji posamezniki: Nikita 11. mesto, Mihael 21. mesto, in Aljaž 24. mesto.

ČESTITKE VSEM DEBATERJEM!

3,14159265358979323846… se je slišalo iz učilnice matematike. Letos smo že drugič izvedli šolsko tekmovanje v recitiranju števila pi (π). Število pi je matematična konstanta, ki predstavlja razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Njegov najpogosteje uporabljeni približek je sicer 3,14, kar običajno zadostuje za računanje. A ker se število decimalk tukaj ne ustavi in ker se te ne ponavljajo, je za številne ljubitelje igre s številkami že več let izziv, kako si zapomniti čim več decimalk te konstante.

Tekmovanje je potekalo na dan števila pi (3,14), v ponedeljek, 14. 3. 2022. Tekmovali so učenci 5.–9. razreda, in sicer petošolci Elin Kovačič, Val Hriberšek, Marko Ekert, Izak Ušen in Nejc Flašker, šestošolke Ella Thaler Perovic, Taja Ivančič, Klara Zorman in Rebeka Gajšek, sedmošolki Ameli Hasanagić Eder in Lavra Kodrin ter devetošolec Tjaš Križe.

Število PI ima neskončno decimalk. Rebeka Gajšek (3. mesto) je pravilno povedala 88 decimalk, Marko Ekert (2. mesto) pa 93 decimalk. Letošnja zmagovalka Lavra Kodrin je povedala kar 174 decimalk!

Iskreno čestitamo vsem sodelujočim in upamo, da bomo naslednje leto poslušali še več decimalk števila pi.

Mentorici: Nataša Brlič in Mihaela Fike

Izbrani učenci, ki so prejeli priznanja na šolski proslavi 3. 2. 2022 so:

LITERARNI NATEČAJ

mesto 1. triada 2. triada 3. triada
1. Maša Mahkota, 3. b Ella Thaler Perovic, 6. b Zara Potrč, 9. a
2. Sofija Kolmanič, 3. b Neli Kukovič, 5. b
Tjaša Bohl, 6. b
Lavra Kodrin, 7. b
3. Tamara Lorber, 3. b Maša Brumec, 5. a Tim Škerget, 8. a

LIKOVNI NATEČAJ

mesto 1. triada 2. triada 3. triada
1. Zoja Ploj, 2. a Neven Dudek, 5. a Niko Toplak, 7. b
2.  Anžej Lorber, 3. b Dominika Babič Vohar, 6. a Maja Bešvir, 7. a
3. Igre naši dedkov in babic, 1. c
Špela Pučko, 3. a
Marisa Gole, 4. a Lita Habjanič Menhart, 9. a

Strokovna komisija: Mihaela Fike, Tadeja Vraber

Zveza kulturnih društev občin Kungota, Pesnica, Šentilj Osnovni šoli Pesnica podeljuje zahvalo za odlično sodelovanje z zvezo pri izvedbi kulturnih projektov.

Franja Senčič
predsednica zveze